Tag Archives: Grocery

Captain America’s Lemonade

Happy Thirsty Thursday Everyone!

I hope you are getting ready for a relaxing weekend and I hope this drink helps contribute to your relaxation!

But maybe you’re like my hubby and me and between you both you hold down 6 different jobs and one or both of you have to work through the weekend again. I’m not complaining. The Good Lord has seen fit to make sure we can pay all of our bills which is a blessing many people don’t have. And if your situation is anywhere close to mine, I hope this drink helps to take the edge off in a very tasty way!

Captain America’s Lemonade

1 shot of Rum $0.42
1 shot of Blue Curaçao $0.34
3 oz of Squirt soda $0.07
Juice of 1 whole lemon $0.10
SHAKE
Pour over ice
Top with grenadine (approx 1/2 shot) $0.05
Garnish with lemon slice

Enjoy!

Restaurant price $6+
YOUR PRICE: $0.98
Total SAVINGS: $5.02+

CAL3.1

CAL2.1

CAL1.1

Frugal Friday – Supermarket Edition

Frugal Friday

Happy Day-After-Independence Day everyone! If you are anything like me, you need a holiday after your holiday to recuperate! Hubby grilled hot dogs and hamburgers on our mini-$5-grill from HEB and we had friends over to watch operas on DVD. We even avoided a $2000 ticket for having a grill on the premises by giving the cop a cheeseburger! I’m not sure how frugal that technically is but I’m always happy to feed the local police officers who keep us safe! Poor guy had to work on Independence Day too! He deserved a burger.

I’m sort of a hoarder of good deals and frugal tips and tricks. I have books about money management and being frugal and I guarantee you I didn’t pay full price for any of them! In fact, I picked up a few more on Wednesday at my local used bookstore, Golden’s Book Exchange, for 5¢ a piece! Of course, Hubby found the first four books of the “Game of Thrones” series and just had to have them, so my original basket of 15¢ jumped up to $18.15 But to be fair, this was the cheapest he’d seen these books for by about 70% and he has been looking for about a month. It makes me so proud when my Hubby shows progress in becoming a savvy shopper like me! But on to the frugal tips of the day!

Frugal Friday – Supermarket Edition

1. Shop with cash only

When you shop with credit or debit card close by you will be tempted to spend more than you have budgeted. You may even start justifying unnecessary purchases. But if you are held accountable by the limited cash on-hand, and you don’t want to have to return things when you’re in the check-out line, you can avoid at least one budget error!

2. Pay attention to “price per count”

You’ve of course seen the price sticker underneath the items you buy. Have you noticed the smaller number under that? It tells you how the item costs per ounce, pound, count, box, ply, sheet, etc. As you buy larger packages of an item {2 count vs 8 count vs 24 count} this number should decrease because buying in bulk should save the consumer money. Sometimes this is not the case! Sometimes it is genuinely more financially prudent to buy the medium sized package than the large sized package. But you won’t know unless you check the “price per count!”

3. Add a pinch of salt to milk

Adding a pinch of salt to a gallon of milk makes it last longer. Why? I don’t know. It just does. And if your supermarket lowers the price of milk with a closer expiration date this little trick could save you up to 50 ¢ per gallon!

4. Avoid leftovers

You think you’ll take it to work with you tomorrow, but you’ll forget. And there’s not enough to server tomorrow night for the whole family. Before you know it, it’s a science experiment-gone-wrong in the back of the fridge and you’ll toss it anyway. Make only what you know you’ll eat in one sitting and stick to it! And if you avoid going back for unnecessary seconds, you are already on the road to a healthier lifestyle!

5. Make your own flavor packs

I love Mrs. Dash and Tony Chachere’s Original Creole Seasoning as much as anyone else. But let’s face it: They are more expensive per ounce than the individual ingredients themselves and loaded with preservatives! Buy individual jars of spices that you like and make your own spice mix or meat rub. Customize it to your tastes. Not only will you become better acquainted with the flavors you really love, you can brag to all your friends about your extraordinary culinary prowess. And who knows? Maybe you’ll one day be marketing your own spice blend!

6. Eliminate choices at meals

Stick to the meal plan you’ve carefully budgeted. When you start offering two different proteins, two different vegetables, three different starches, before you know it your fridge is piled high with tupperware full of food that is more than likely going to go to waste. Remember #4?

7. Select aisles carefully

The perimeter of the store is reserved for fresh produce, meat, dairy, and otherwise healthy and perishable items. The inside aisles are where all the preserved and manufactured foods in plastic bags, metal cans, and glass jars and kept. When you’ve made your list and are familiar with the store, go only to the aisles you know you need to visit. Straying from that can lead to impulse purchases that will blow your budget.

8. Learn to s-t-r-e-t-c-h

Breadcrumbs or oatmeal can stretch a pound of ground beef into a 1 ½ pounds or more! And let’s face it, meat is getting expensive these days. Nonfat dry milk stretches a gallon of milk into two. Borax and baking soda stretch dishwashing detergent too.

9. Cheap gourmet coffee

Store-brand coffee beans {ground or whole} can taste like your local coffee house’s special brew if you add a cinnamon stick into dry coffee grounds. Or Add a few drops of vanilla or hazelnut extract to brewed coffee. Pour any left over coffee into an ice-cube tray and freeze it. If you’d ever like iced coffee but don’t want it to get watered down then this is the perfect solution!

Personal note: I have coffee ice cubes in my freezer and a gallon of brewed coffee in my fridge. For a better-tasting Frapp knock-off, throw it all in the blender with some creamer and cocoa powder {and protein powder if this is your breakfast} for a drink for which you will happily turn your back to Starbucks!

10. Shop late in the day

Ask the butcher or produce person if they have anything they plan to mark down today and when. They may mark it down early for you {since you asked so sweetly} and that $8 t-bone steak only costs you $5. They may even give you a heads-up on what will be marked down tomorrow!